Yeni Akit

Yeni Akit

Yeni Akit

  • 31.10.2017 13:26

Avukatlarla doktorlar birbirleriyle yarışıyor

Meslek grupları arasındaki yatırım oranları üzerine yapılan değerlendirme, avukatların son yıllarda doktorların tahtını adeta salladığını gösteriyor.

En yüksek gelir grubuna sahip meslek olarak bilinen doktorların, uzun yıllar en önemli müşteri grubunda yer aldığını ifade eden EKN Group Yönetim Kurulu Başkanı Osman Eken, artan gayrimenkul yatırımlarında avukatların payının hızla arttığını kaydetti.

Yatırımların birikiminde, özellikle son yıllarda gayrimenkulün diğer tüm yatırım araçlarından daha fazla ilgi gördüğünü anlatan Osman Eken, şunları söyledi:

“Bizim müşteri portföyümüz aynı zamanda kimlerin ne kadar kazandığını da gösteriyor. Artan kazançlar doğal olarak bizde toplanıyor ve getirisi en yüksek araç olan toprağa kayıyor. EKN Group analizlerine göre sektörün uzun yıllar en önemli müşteri kitlesi doktorlar oldu. Tıp doktorluğunun en fazla kazandıran meslek olduğu aşikar. Ancak nüfus, sosyal yapı, ekonomik durum, eğitim seviyesinin yükselmesi, dolayısıyla hak arama bilincinin artması gibi çok sayıda etkenin avukatların kazançlarını ciddi şekilde artırdığı ve doktorların tahtını sallamaya başladığını gösteriyor.”

Osman Eken, son bir yılda karşılıksız çek oranının yüzde 30 arttığını, 123 bine yakın şirketin kapandığını, sosyal medya ve sosyal yapı değişiklikleri gibi nedenlerle boşanmaların yüzde 53 oranında yükseldiğini, özellikle göçler nedeniyle asayiş olaylarında da artış olduğunu belirterek, “Daha önce genellikle doktorlarda olan birleşerek büyük ölçekli arsa alımları, şimdi avukatlar arasında da hızla yaygınlaşma başlandı. Çünkü meslektaşlar arası güç birliği ile bireysel yatırımlardan daha fazla kazanç elde edildiğini gören avukatlar Ankara başta olmak üzere yurdun gelişen yörelerinde ciddi arsa alımları yapıyorlar” dedi.